JOOGA
õp. Grete Sutrop
Vaata tunniplaanist millal toimub jooga.


Joogaga tegelemine aitab lastel juba pisikesest peale teadlikult lõdvestuma, keskenduma ja endaga kontakti leidma õppida. Sellised võimed kuluvad tihedas ja pingelises nädalas igati ära. Ja aitavad keerulistes olukordades endaks jääda ja sisemist kindlust leida. Ja kui iseenda sees on rahu, siis ei hakka igasugused viirused ja muud sellised vähemvajalikud asjad ka nii kergesti külge (ausõna!). Aga sõbralikud inimesed ja head mõtted jällegi küll!

Otseloomulikult arendavad joogaharjutused ka füüsilist keha ja selle tunnetamist. Paneme keha proovile ja pakume talle erinevaid võimalusi oma olemasolu tõestada. Hüpleme ja rabeleme ja siis jälle hoiame tasakaalu ja treenime koordinatsiooni. Aga kuna kõik harjutused on mängudesse ära peidetud, ei saa ükski laps (ega täiskasvanu, kes seda siin lugenud ei ole) aru, et toimus üks suur treening ja kehaline kasvatus!

Omavahelist võistlemist meil ei toimu, sest me hoopis julgustame lapsi koostööd tegema ja teistega arvestama, kuulama enda sisetunnet, oma keha ja iseennast (ja teisi) usaldama.

Kuna tunnid põhinevad kundalini joogal ja selle õpetustel, on ka meie lastejooga tundides oluline osa kooslaulmisel ja mantrate loitsimisel, mis loob mõnusa ja kaitstud õhkkonna ja meeldib lastele kohe eriti.

Oluline osa on tundides ka lugudel ja muinasjuttudel ja nende kaudu elu tähtsaimate väärtuste selgitamisel. Näiteks jutustame ja mängime kohapeal läbi õpetlikke lugusid aususest, sõprusest, hoolivusest, julgusest ja kõigest olulisest, mis lastel (või täiskasvanutel?) parajasti hingel.

Ja ma mainin veelkord, et kogu see imeline värk leiab aset eriti motiveeriv-inspireerival viisil – mängu ja koostegemise kaudu!

ÕP. GRETE SUTROP

Lapsed ja jooga on mind alati köitnud ning ma olen õnnelik, et elu saatis mulle võimaluse need kaks imelist teed ühendada! Olen õppinud juristiks, lõpetamisel on õpingud sotsiaalpedagoogika ja lastekaitse alal ning enne lastega koju jäämist töötasin inimõiguste valdkonnas. Soov lapsi (ja üldse inimesi) aidata on minus aastatega ainult kasvanud. Kundalini joogaga puutusin kokku mõned aastad tagasi joogatundides ning siis edasi juba Sukhdev Kauri juures rasedate tunnis ning ema ja beebi joogas käies. Tundsin oma südames, et tahan kindlasti seda eriti põnevat ja maagilist maailma edasi avastada ja kohe pakkus elu mulle võimaluse õppida 2015. aasta sügisel Kristel Paimla käe all lastejooga õpetajaks. See kursus aitas näha oma hinge ja südame kaugematesse nurkadesse, tervendada oma sisemist last ning õpetas, kuidas jooga ja armastuse kaudu ka teisi inspireerida ja oma südamega kontakti looma innustada. Sealt edasi lõpetasin 2017. aastal õpingud kundalini jooga õpetajana ja 2018. aastal jooga-doulana (kundalini jooga baasil toimetav sünnitoetaja).

Mul on kolm pisikest tütart ning need kaheksa aastat emana on olnud parim ja inspireerivaim aeg mu elus! Mind on nii palju õpetatud ja mu tõelisele olemusele lähemale viidud! Muidugi ei saa (ega tahagi!) ma salata, et olen siin tegelenud ka päris suure hulga väljakutsetega, sest lapsed on näidanud mulle selliseid (ka mitte nii meeldivaid) külgi endast, mille olemasolust ma polnud enne üldse teadlik. See on aga jällegi julgustanud mind otsima vastuseid ja viise, kuidas ennast ja lapsi raskematel hetkedel aidata ning meid kõiki siin paremini mõista. Nii leidsin enda jaoks kundalini jooga ja positiivse, julgustava ja teadliku lapsevanemluse teooriad raamatute ja erinevate loengute kaudu, mis toimisid ja toimivad siiani ka praktikas imeliselt! Kõik algab ikkagi inimlikkusest ja armastusest!

Sellest, kuidas meil kodus elu käib, olete eriti lahkesti oodatud lugema minu blogist: kolmkleidikest.blogspot.com.